Förändringar av rank till 1 kyu eller högre

Nedan visas förändringar i ranker från och med Svenska Mästerskapen år 2000. Senaste rankförändring finns längst ner i listan.

Spelare               klubb       till    efter

Mikael Thulin         Uppsala     1 dan   SM  -00
Jörgen Abrahamsson    Malmö       2 dan   EM  -00
Tomas Boman           Linköping   1 kyu   EM  -00
Erik Jiang Li         Linköping   1 kyu   Lin -00
Mikael Andersson      Uppsala     1 dan   Gbg -00
Martin Xiangdong Li   Borlänge    4 dan   Vås -01
Marcus Gustafsson     Göteborg    1 kyu   SM  -01
Erik Ouchterlony      Linköping   1 kyu   SM  -01
Mattias Gustavsson    Göteborg    1 dan   SM  -01²
Tomas Boman           Linköping   1 dan   EM  -01
Krister Strand        Västerås    1 kyu   EM  -01
Erik Ouchterlony      Linköping   1 dan   Gbg -01
Lars Willför          Linköping   2 dan   SM  -02
Gunnar Farnebäck      Linköping   1 kyu   SM  -02
Henric Bergsåker      Stockholm   1 dan   EM  -02
Martin Xiangdong Li   Borlänge    5 dan   Sil -02
Carl Johan Ragnarsson Stockholm   1 kyu   Köp -02
Niklas Gyulai         Linköping   1 dan   Gbg -02
Erik Ouchterlony      Linköping   2 dan   Gbg -02
Niklas Möller         Stockholm   1 kyu   Jus -03
Per-Erik Martin       Uppsala     1 dan   Jus -03
Carl Johan Ragnarsson Stockholm   1 dan   Jus -03²
Zhang Yatao           Stockholm   1 dan   Sth -03
Carl Johan Ragnarsson Stockholm   2 dan   Sth -03
Erik Ouchterlony      Linköping   3 dan   Sil -03
James Hua             Stockholm   1 dan   Lin -03
Michael Yao           Stockholm   4 dan   Lin -03²
Lars Willför          Linköping   3 dan   Gbg -03¹
Gunnar Farnebäck      Linköping   1 dan   Gbg -03¹
Magnus Kylemark       Göteborg    4 dan   Gbg -03
Carl Johan Ragnarsson Tenuki      3 dan   Gbg -03
Peter Smidt           Göteborg    1 kyu   Gbg -03
Peter Karlsson        Stockholm   1 kyu   Sth -03
Krister Strand        Västerås    1 dan   Lon -04
Tomas Boman           Linköping   2 dan   Jus -04
Michael Yao           Stockholm   5 dan   NM  -04
Marcus Weiland        Stockholm   1 kyu   SM  -04
Gustav Fahl           Lidköping   3 dan   WAGC-04
Magnus Pettersson     Stockholm   1 kyu   Sth -04
Martin Sandström      Örebro      1 kyu   Sil -04
John Karlsson         Göteborg    1 kyu   Lin -04
Oskar Lindgren        Göteborg    1 kyu   Lin -04
Torsten Bringmann     Stockholm   1 kyu   NoM -04
John Karlsson         Göteborg    1 dan   Gbg -04
Daniel Svensson       Lund        1 kyu   Jus -05
Peder Wiklund         Haparanda   1 kyu   Jus -05
Peder Wiklund         Haparanda   1 dan   Arc -05
Johan Bosch           Göteborg    1 kyu   NM  -05
Charlie Åkerblom      Norrköping  1 kyu   SM  -05
Marcus Weiland        Stockholm   1 dan   SM  -05
Leif Almroth          Göteborg    1 kyu   SM  -05
Johan Ternström       Östersund   1 kyu   Sil -05
Tomas Christiansson   Lund        1 kyu   Sil -05
Charlie Åkerblom      Norrköping  1 dan   Sil -05
Leif Almroth          Göteborg    1 dan   Lin -05
Klas Almroth          Göteborg    1 kyu   Lin -05
John Karlsson         Göteborg    2 dan   Gbg -05
Daniel Svensson       Göteborg    1 dan   Gbg -05
Joakim Sigvald        Linköping   1 kyu   Jus -06
Klas Almroth          Göteborg    1 dan   Jus -06
Peder Wiklund         Haparanda   2 dan   Oza -06
Basti Weidemyr        Luleå       1 kyu   Vås -06
Victor Damberg        Uppsala     1 kyu   Vås -06
Fredrik Blomback      Stockholm   1 kyu   SM  -06
Klas Almroth          Göteborg    2 dan   SM  -06
Martin Börjesson      Kungsbacka  1 kyu   Sil -06 
Joakim Sigvald        Linköping   1 dan   Lin -06
Magnus Merikaarnio    Stockholm   1 kyu   Lin -06
Daniel Jensen         Göteborg    1 kyu   NoM -06
Martin Börjesson      Kungsbacka  1 dan   Gbg -06
Martin Börjesson      Kungsbacka  2 dan   Jus -07
Fredrik Blomback      Stockholm   1 dan   Vås -07
Charlie Åkerblom      Norrköping  2 dan   Lun -07
Victor Damberg        Uppsala     1 dan   SM  -07
Robin Solberg         Stockholm   1 kyu   SM  -07
Fredrik Blomback      Stockholm   2 dan   SM  -07
Christoffer Strömberg Umeå        1 kyu   SM  -07
Fredrik Blomback      Stockholm   3 dan   EM  -07
Marcus Weiland        Stockholm   2 dan   ESGC-07
Basti Weidemyr        Luleå       1 dan   Sil -07
Klas Almroth          Göteborg    3 dan   Sil -07
John Karlsson         Göteborg    3 dan   Lin -07
Leif Almroth          Göteborg    2 dan   Lin -07
Michael Yao           Stockholm   6 dan   KPMC-07
Klas Almroth          Göteborg    4 dan   Gro -07
Tomas Christiansson   Lund        1 dan   Gbg -07
Fredrik Blomback      Stockholm   4 dan   Gbg -07
Henrik Rydberg        Göteborg    1 kyu   Gbg -07
Kenny Chung           Norrköping  1 kyu   NM  -08
Peter Karlsson        Stockholm   1 dan   NM  -08
Charlie Åkerblom      Norrköping  3 dan   NM  -08
Yang Su               Lund        6 dan   Han -08²
Carl Johan Ragnarsson Lund        4 dan   SM  -08
Mats Eriksson         Västerås    1 kyu   SM  -08
Peter Adamsson        Stockholm   1 kyu   EM  -08
Fredrik Blomback      Stockholm   5 dan   EM  -08
Harald Böttiger       Stockholm   1 kyu   EM  -08
Niclas Solin          Linköping   1 kyu   EM  -08
Peder Wiklund         Umeå        4 dan   EM  -08
Charlie Åkerblom      Norrköping  4 dan   EM  -08
John Karlsson         Göteborg    4 dan   EM  -08
Peter Karlsson        Stockholm   2 dan   EM  -08
Olof Fridh            Falun       1 dan   WMSG-08
Niclas Solin          Linköping   1 dan   Lin -08
Joacim Gammeli        Ekebyholm   1 kyu   Jus -09
Johan Berntsson       Skövde      1 kyu   Vås -09
Richard Larsson       Västerås    1 kyu   Vås -09
Peter Adamsson        Stockholm   1 dan   Vås -09
Henning Gong          Norrköping  1 kyu   Lek -09
Kerstin Bergström     Linköping   1 kyu   All -09
Johan Berntsson       Skövde      1 dan   Gbg -09
Chessa Bing           Göteborg    1 kyu   Fal -10
Victor Damberg        Uppsala     2 dan   SM  -10
Victor Damberg        Uppsala     3 dan   Sth -10
Marc Stoehr           Stockholm   1 kyu   Sth -10
Robert Åhs            Karlstad    1 kyu   EM  -10
Chessa Bing           Göteborg    1 dan   Lin -10
Hoang Vu              Göteborg    1 kyu   Gbg -10
Kim Johansson         Falun       1 kyu   Jus -11
Fritiof Olsson        Linköping   1 kyu   Vås -11
Basti Weidemyr        Luleå       2 dan   Vås -11
Fredrik Blomback      Stockholm   6 dan   WAGC-11
Robert Åhs            Karlstad    1 dan   SM  -11
Kim Johansson         Falun       1 dan   Lin -11
Chessa Bing           Karlstad    2 dan   NM  -12
Johanna Gudmundsson   Uppsala     1 kyu   NM  -12
Kenny Kastell         Västerås    1 kyu   NM  -12
Micael Svensson       Göteborg    1 kyu   NM  -12
Robin Nilsson         Göteborg    1 kyu   Gbg -12
Leif Almroth          Göteborg    3 dan   Gbg -12
Chessa Bing           Karlstad    3 dan   Vås -13
Micael Svensson       Göteborg    1 dan   Jus -13
Johan Berntsson       Haengma     2 dan   Oslo-13
Erik Ouchterlony      Linköping   4 dan   Lek -13
Micael Svensson       Göteborg    2 dan   NM  -13
Jonas Collberg        Göteborg    1 kyu   Gbg -13 
Lova Wåhlin           Stockholm   1 kyu   Vås -14
Marc Stoehr           Stockholm   1 dan   Vås -14
Fritiof Olsson        Linköping   1 Dan   SM  -14
Charlie Åkerblom      Norrköping  5 Dan   Jus -15
Basti Weidemyr        Luleå       3 dan   EGC -11
Lova Wåhlin           Stockholm   1 dan   SM  -15
Anton Silfver         Linköping   1 kyu   SM  -15
Kim Johansson         Västerås    2 dan   EGC -15
Robin Nilsson         Göteborg    1 dan   NM  -15
Viktor Essle          Göteborg    1 kyu   Vås -16
Anton Silfver         Linköping   1 dan   Vås -16
Weiying Sörlin        Stockholm   6 dan   Vås -16
Anton Christenson     Stockholm   1 kyu   SM  -16
Anton Christenson     Stockholm   1 dan   Sth -16
Evgenij Lokharu       Linköping   1 kyu   Sth -16
Anton Christenson     Stockholm   2 dan   Gbg -16
Micael Svensson       Göteborg    3 dan   Gbg -16
Lova Wåhlin           Stockholm   2 dan   EGC -17

¹) Retroaktivt som följd av regeländring.

²) Upprankad genom undantag från reglerna. Se motivering!